Lajme

Bitcoin tejkalon 60 mijë dollarë, pranë rekordeve të larta

Bitcoin arriti në 60 mijë dollarë për herë të parë në gjashtë muaj këtë të premte, duke iu afruar rekordit të tij të lartë, pasi tregtarët ishin të sigurt se rregullatorët amerikanë do të miratonin një fondi-tregtar këmbimi (ETF) bazuar në kontratat e tij të ardhshme.

Investitorët e kriptomonedhës kanë pritur miratimin e ETF -së të parë amerikane për bitcoin, i cili shihet si përshpejtim i adoptimit të aseteve digjitale.

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë, u rrit 4.5% në nivelin e saj më të lartë që nga 17 prilli dhe ishte e fundit në 59,030 dollarë. Ai është rritur me më shumë se gjysmën në vlerë që nga 20 shtatori dhe tani është afër nivelit të tij të lartë të të gjitha kohërave, prej 64,895 dollarë.

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) do të lejojë që ETF -ja e parë të Bitcoin -it në SHBA të fillojë tregtimin javën e ardhshme, njoftoi Bloomberg News të enjten.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button