Lajme

Trajneri i Zvicrës pyetet për xhaketën UÇK të Xherdan Shaqirit, kështu përgjigjet

Vendosja e një xhakete me logon e UÇK-së tek Xherdan Shaqiri, teksa ky i fundit ishte duke dhënë intervistë për transmetuesin e TV Ticino RSI pas fitores 2-0 kundër Irlandës së Veriut, ka nxitur reagime të shumta në Zvicër.

E së fundi për këtë është pyetur edhe trajneri i kombëtares zvicerane, Murat Yakin.

Sipas Blick, trajneri kombëtar nuk dëshiron ta komentojë atë. Ai dëshiron të përqendrohet në lojën e nesërme. Në vend të kësaj, kur i përgjigjet pyetjes Shaqiri, Yakin shkon vetëm në ditëlindjen e 30 -të të kapitenit të tij.

“Xhaketa e UÇK -së: Si e keni trajtuar rastin, z. Yakin? Dhe atë në ditëlindjen e tij, nga të gjitha vendet? Si ishte për Shaq?”, ishte pyetja drejtuar trajnerit të Zvicrës.

“Nuk mund të them shumë për pyetjen. Ne jemi të fokusuar në ndeshjen e nesërme. Si e festuam ditëlindjen e tij. Shpesh. Dje atij iu dha tortë pesë herë”, u shpreh Yakin, shkruan Blick, përcjellë “Bota sot”.

Ndërsa kreu i mediave në kombëtaren zvicerane, Shaqirin e cilësoi si lojtar shembullor.

“Unë mendoj se Xherdan është një lojtar me përvojë. Ai është i vetëdijshëm për përgjegjësinë e tij. Ai e di se si të sillet në një situatë të tillë. As ai dhe as ndonjë lojtar tjetër nuk ka interes që sporti të përdoret për qëllime politike”, u shpreh shefi i mediave në kombëtaren zvicerane.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button