KosovaLajme

Vuçiq: Të flasim sinqerisht për të ardhmen e Evropës

Në prag të samitit të kryetarëve të shteteve dhe Qeverive nga Partia Popullore Evropiane në Brdo të Sllovenisë, presidenti serb Aleksandar Vuçiq shprehu shpresën se do të mbahej një diskutim i hapur dhe i sinqertë mbi temat e Ballkanit Perëndimor, por edhe për të ardhmen e përbashkët.

Në një video mesazh të publikuar në kanalin EPP në anglisht, ai tha se shpreson që tubimi të mos ishte ekskluzivisht për Ballkanin Perëndimor, por edhe për Evropën, të ardhmen e Evropës dhe të ardhmen e të gjithë popujve.

“Brenda anëve tona, ne duhet të jemi të sinqertë, t’i tregojmë njëri -tjetrit atë që mendojmë dhe të gjejmë zgjidhje për të ardhmen e rajonit. Unë besoj se ne mund të jemi motori i rritjes në Evropë”, tha ai.

Sipas tij, problemet e shumta duhet të tejkalohen në Ballkanin Perëndimor, si dhe kjo është e mundur me mbështetjen e PPE-së.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button