Lajme

Biden bisedon në telefon me Von der Leyen për procesin e pranimit të Ballkanit Perëndimor në BE

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, në një bisedë telefonike të zhvilluar me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka shprehur mbështetjen e tij të fortë për vazhdimin e procesit të pranimit në Bashkimin Evropian për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Kështu është bërë e ditur në një deklaratë për media të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

Udhëheqësit e BE-së dhe Ballkanit do të takohen të mërkurën për të diskutuar anëtarësimin e ardhshëm të gjashtë vendeve të Ballkanit: Kosovës, Shqipërisë, Serbisë, Bosnjë-Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut.

Siç raportohet, një deklaratë e samitit do të ritheksojë garancinë e BE-së për anëtarësimin e ardhshëm të gjashtë vendeve, thanë të hënën dy zyrtarë të Bashkimit Evropian.

Vendet e pasura veriore të BE -së kanë frikë nga përsëritja e pranimit të nxituar të Rumanisë dhe Bullgarisë në 2007 dhe migrimit të menaxhuar dobët të punëtorëve të Evropës Lindore në Britani, që ktheu shumë britanikë kundër BE-së.

Gjatë bisedës mes Biden dhe Von der Leyen u theksua edhe rëndësia e “nivelit të fushës së lojës në sistemin ndërkombëtar të taksave”, u tha më tutje në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button