LajmeSociale

Fermerët nuk kanë treg, i hedhin domatet në kanal

Problemet e fermerëve në zonën e Roskovecit nuk kanë të mbaruar.

Përvëç problemit me “llojin” e domateve Ozgan që fara u doli me probleme dhe nuk dha rendimentin e duhur fermerët nuk kanë dhe treg.

Këtë gjë e pohojnë fermerët që merren me sera ku kultivojnë domate në fshatrat Suk 1 dhe 2 , Arapaj si dhe fshatra të zonës së Beratit si Goriçan etj.

Ja mesazhi që ka nisur fermeri R. T. nga Suk 2

“Përshëndetje. Jam R. T. banor dhe fermer nga Suk 2 në Roskovec.

Kam domate ozgan qe na i kan sygjeruar, kam tre dynym sera.

Në kat te parë te domates, 50 kuintal kam shitur dhe mbi 20 kuintal i kam hellur ne kanal. Shikoni, pamjet flasin vet”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button