Lajme

Çedomir Antiç:“Kushtetuta e Serbisë do të ndryshohet”

“Tani, megjithatë, pyetja është se sa hapësirë për të manovruar ka shteti ynë në çështjen e Kosovës në këtë moment,” thekson Antiç.

Ai nuk pret ndonjë propozim kuptimplotë nga dialogu, kryesisht sepse, siç pohon ai, institucionet tona janë shpërbërë nga Millosheviqi dhe reformat spontane të DOS-it.
“Shumica e njerëzve që vijnë në dialog për Kosovën do të përfitojnë nga rasti. Gjëja më e papëlqyeshme është që njerëzit të thonë brenda këtij dialogu atë që pritet prej tyre për të ruajtur privilegjet ekzistuese ose për të fituar të reja “, tha Antiç.
Ai gjithashtu parashikon që Kushtetuta e Serbisë do të ndryshohet, megjithëse është i befasuar që Presidenti Vuçiq inicioi atë iniciativë vetëm dy muaj pasi u betua për atë kushtetutë.
“Në kushtetutë, Kosova përmendet vetëm në dy vende: në preambulë dhe betimin e presidentit,” vuri në dukje Antiç. Unë besoj se e gjithë historia rreth dialogut është një mënyrë për të përmbushur të gjitha kërkesat që SHBA dhe Bashkimi Evropian kanë ndaj Serbisë për çështjen e Kosovës, dhe Vuçiq po e bën atë nga pozita e presidentit, sepse ai beson se më i dobishmi dhe më i sigurti për vendin në këtë moment“.

Ai është i bindur se “vija e kuqe” për zgjidhjen e çështjes së Kosovës mund të ketë qenë një kompromis historik në një kohë kur, në fillim të viteve 1980, Dobrica Chosić përcaktoi idenë e ndarjes së Kosovës:

“Kjo do të thoshte që Serbia bëri lëshime për të gjitha çështjet, por gjithashtu se shqiptarët gjithashtu bënë lëshime të caktuara për të gjitha çështjet.”

“Pyes veten se çfarë na ka mbetur pas marrëveshjes së Brukselit. Çështja e pranimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare, si dhe çështja e pranimit të Kosovës në Kombet e Bashkuara”, thotë Antiç.

“Serbia mund ta njohë Kosovën pa Federatën Ruse ose Kina që lejojnë pranimin e saj në Kombet e Bashkuara. Sipas mendimit tim, në këtë zhvillim të situatës, kjo madje do të ndodhte”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button