Lajme

Erdogan nervozohet me presidentit Joe Biden: Asnjëherë nuk kam përjetuar një situatë të tillë me asnjë udhëheqës amerikan

Rexhep Tajip Erdogan shprehu pakënaqësinë e tij me homologun e tij amerikan Joe Biden.

Erdogan mësohet të ketë thënë para mediave ditën e sotme se nuk e ka përjetuar një situatë të tillë me asnjë president tjetër amerikan.

“Deri më sot, nuk kam përjetuar një situatë të tillë me asnjë udhëheqës amerikan. Fatkeqësisht, ne jemi në një situatë të tillë . Si dy shtete anëtare të NATO -s, ne duhet të jemi në një situatë të ndryshme. “Dhe meqenëse nuk jemi këtu ku jemi, duhet ta themi këtë, ” shtoi presidenti turk.

Në fakt, ai përsëriti se do të takohej me Presidentin e Rusisë në ditët në vijim.

Gjatë fjalimit të tij në OKB Erdogan tha se kishte punuar shumë mirë me presidentët e mëparshëm amerikanë, por se marrëdhënia e tij me Biden “nuk filloi mirë”.

“Ajo që dua për dy vendet anëtare të NATO -s, si Turqia dhe Shtetet e Bashkuara, është që të kenë marrëdhënie miqësore dhe të mos jenë rivalë. Sidoqoftë, situata aktuale nuk është shumë e mirë. “Bazuar në punën 19 vjeçare si Kryeministër dhe President i Turqisë, mund të them se tani, për fat të keq, ne nuk po kalojmë momentet më të mira të mundshme në marrëdhëniet tona me Shtetet e Bashkuara, ” tha Erdogan.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button