Lajme

Osmani: Faktori ndërkombëtar mos ta trajtojë Serbinë si fëmijën e lazdruar të Evropës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po merr pjesë në forumin e bashkëbisedimit me liderë botërorë, ndërsa në një bisedë në Universitetin “Columbia”, ajo foli edhe për reciprocitetin e targave që së fundmi Kosova i vuri Serbisë.

Osmani deklaroi se faktori ndërkombëtar nuk duhet ta trajtojë Serbinë si “fëmijën e lazdruar të Evropës” pasi ishte ajo që eskaloi situatën rreth kësaj çështje.

Presidentja e Kosovës e konsideron reciprocitetin në tregti si një prej parimeve më të shëndosha në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe, sipas saj, ishte gjëja e vetme që i mbeti Kosovës pas skadimit të marrëveshjes të vitit 2011 në Bruksel.

“Reciprociteti në tregti apo në masa tjera është një prej parimeve më të shëndosha në marrëdhëniet ndërkombëtare. Ka qenë shumë e vështirë për qytetarët e Kosovës, por edhe për serbët që jetonin në Kosovë, që t’i ndryshonin targat sa herë futeshin në Serbi. Në mënyrë arbitrare donin të zhveshin nga identiteti me të hyrë në territorin e tyre. Jemi përpjekur ta bindim Serbinë që të largojë këtë barrierë, nuk donin të dëgjonin dhe kur skadoi kjo marrëveshje e vitit 2011, masa e vetme që i mbeti i Kosovës ishte kjo e targave të përkohshme. Ne i kemi thënë faktorit ndërkombëtar që reciprociteti i targave është ose i mirë nga të dyja shtetet, ose është i keq nga të dyja shtetet. Ne i kemi thënë se kur do të vendosë Serbia t’i largojë targat provuese, të njëjtën gjë do ta bëjmë edhe ne. Ne jemi pajtuar për një marrëveshje me ndërmjetësin e dialogut të BE-së, edhe pse nuk ishim të lumtur, por në fund Serbia tha jo. Mendojmë që është koha t’i qasemi palës që ka eskaluar situatën dhe jo ta trajtojnë si ‘një fëmijë i lazdruar i Evropës’“, u shpreh Osmani.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button