Lajme

Kush është kompozitori që po promovonë muzikën shqipe në botë

Shpesh jemi mësuar ti shohim që artistët shqiptarë marrin shembull nga artistët e huaj ose kopjojnë muzika të ndryshmë të kultarave të ndryshmë të botës që të krijojnë këngët e tyre , mirëpo shumë rrallë kemi hasur që dikush nga artistët shqiptarë të prmovojë muzikën shqipe në botë.

Një kompozitorë i ri me moshë po që meret me kompozime që nga viti 2007 atëherë ku edhe vet ishte këngëtarë tani i cili kryesisht punon me tregun ndërkombëtarë dhe botërorë , Shba , Brazil , Argentina , Gjermani , Zvicer , France, etj, shpesh promovonë muziken autoktone shqiptare, instrumente shqiptare duke i perpunuar ato dhe duke krijuar një muzikë moderne për Europë dhe Botë.

Ai është Bujar Malaj, i njohur si BuJaa BEATS ku për nderë të festës së flamurit, 28 Nëntorë ka publikuar një kompozim të tij me Lahutë duke e shëndruar atë në Trap instrumental.

Për më tepër dëgjojeni vetë :

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button