Lajme

Distria Krasniqi e Nora Gjakova do të marrin pagë e pension të veçantë nga Ushtria Shqiptare

Dy xhudistet kosovare, Distria Krasniqi e Nora Gjakova, do të marrin pagë dhe pension të veçantë si anëtare nderi të Ushtrisë Shqiptare, është bërë e ditur nga trajneri kampion, Driton Kuka.

Të shtunën, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në mbledhjen e parë të Qeverisë së re njoftoi se dy xhudistet do të jenë pjesë e një njësie speciale në kuadër të Forcave të Armatosura të Shqipërisë.

Tani Kuka, në Facebook ka publikuar vendimin e plotë që thekson rolin e xhudistëve dhe se ato do të paguhen e do të kenë pension të veçantë.

Në fund ai ka kërkuar që edhe Kosova të nisë me praktikë të tillë.

“Vendimi sot nga Qeveria Shqiptare:Përfshirja në strukturat e Forcave Armatosura të Republikës së Shqipërisë, e dy kampioneve olimpike të Kosovës, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi. Ministria e Mbrojtjes do të krijojë Njësinë Speciale të Kampionëve, të cilët do të kontribuojnë në edukimin fizik e psikologjik të trupave dhe do kenë pagë e më tej pension të veçantë, si anëtarë nderi të ushtrisë”, ka shkruar ai.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button