Lajme

SARDA, grua legjendare e lindur në Sardë, kryeqyteti i Mbretërisë së lashtë, i Lidias pellazge !

Shkruan: Shqipe HOXHA

Emri Sardenia është emër para-romake më vonë të romanizuar si SARDUS (Sarda femërore). Kjo e bën pamjen e saj të parë, te Gurit Nora, kjo dëshmon për ekzistencën e emrit, kurre tregtarët fenikas arriten te paret.

La stele di Nora contiene la lingua sarda delle origini, Salvatore Dedola

Sipas Timoteut, një nga dialogët e Platonit, Sardenja dhe populli i saj, mund të ketë qenë emëruar pas Sarda një grua legjendare e lindur në Sardë, kryeqyteti i Mbretërisë së lashtë e Lidias.

Le Origini Albanesi della Civiltà in Sardegna

Origjina e shqiptare dhe e qytetërimit në Sardenia.

Studiusi Alberto Areddu

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button