BotaLajme

Dëshironin ta pagëzonin fëmijën me emrin Vladimir Putin, shteti suedez nuk ia lejon

Një çifti suedez u është thënë se nuk mund ta quajnë djalin e tyre Vladimir Putin, kanë raportuar mediat lokale.

Agjencia suedeze e taksave, Skatteverket, hodhi poshtë kërkesën e çiftit për t’ia vënë emrin djalit të tyre Vladimir Putin – emri i presidentit rus – sipas SR, transmetuesit publik të vendit.

Prindërit suedezë duhet të raportojnë emrat e fëmijëve të tyre të porsalindur në Skatteverket brenda tre muajve të parë nga lindja e tyre. Kjo është për shkak të Ligjit për Emërtimin, i miratuar për herë të parë në vitin 1982 dhe i përditësuar në vitin 2017.

Sipas rregullave, emrat e parë nuk duhet të jenë ofendues ose të rrezikojnë të shkaktojnë siklet ose probleme të tjera për bartësin. Ata gjithashtu nuk lejohen të ngjajnë qartë me mbiemrat.

Rregullat gjithashtu përfshijnë “emra të cilët për disa arsye të dukshme nuk janë të përshtatshme si emër i parë”.

Ligji vlen edhe për të rriturit që dëshirojnë të ndryshojnë emrin.

Çifti, i cili jeton në qytetin Laholm, Suedia jugore, nuk është i sigurt se cili prej këtyre parimeve formoi bazën e vendimit të agjencisë tatimore.

Shifrat nga statistikat e Suedisë tregojnë se janë gjithsej 1.413 burra të quajtur Vladimir në vend. Ose më pak se dy ose asnjëri prej të cilëve nuk mban mbiemrin Putin.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button