Lajme

Zuckerberg prezantoi syzet e zgjuara të diellit të bëra nga Facebooku dhe Ray-Ban

Pronari i Facebookut, Mark Zuckerberg përmes llogarisë zyrtare prezantoi një model syzesh të zgjuara që Facebook do të bëjë së bashku me Ray-Ban, një markë e mirënjohur e syzeve të diellit.

Siç shpjegoi kreu i Facebookut, modeli i ri i syzeve inteligjente do të ofrohet nën emrin Ray-Ban Stories, dhe që sot do të jetë i disponueshëm në Ray-Ban me një çmim prej 299 dollarë. Sipas informacionit fillestar, syzet do të ofrojnë një mori opsionesh që në një farë mënyre mund të zëvendësojnë telefonat inteligjentë.

Ndër të tjera, kornizat e syzeve do të kenë dy kamera të përparme me pesë megapikselë për kapjen e videove dhe fotografive me programe shoqëruese ku të gjitha fotot dhe klipet mund të redaktohen dhe të ndahen në aplikacionet e tjera në telefon.
http://blob:https://www.facebook.com/bfa1f950-729d-49c0-821e-b1302ba27b77
Do të ketë një buton të veçantë regjistrimi që do të funksionojë në komandën zanore “Hej, Facebook, regjistro video”, e cila i mundësoi kompanisë një lloj “kontrolli zanor” të syzeve.

“Me aftësinë e tyre themelore për të bërë fotografi dhe video, Ray-Ban Stories është në thelb një version më elegant i Spektakleve të Snapchat, i prezantuar për herë të parë në publik në vitin 2016. Altoparlantët në të dy anët e kornizës së syzeve mund të riprodhojnë tingullin nga telefoni juaj nëpërmjet Bluetooth duke lejuar ju për të bërë një telefonatë ose dëgjoni podcast -in pa e nxjerrë telefonin”, thuhet në përshkrim.
http://https://twitter.com/i/status/1436041643216588806

Ray-Ban Stories është produkti i parë në një partneritet shumëvjeçar midis Facebook dhe konglomeratit evropian të syzeve EssilorLuxottica, i cili gjithashtu zotëron markën Ray-Ban.

Edhe pse ka kufizime të caktuara që lidhen me këtë lloj syze, Ray-Ban Stories është shpallur të jetë një nga modelet më të përballueshme të syzeve inteligjente që janë shfaqur në treg deri më tani.

“Facebook dhe Ray-Ban e shohin këtë bashkëpunim dhe prodhimin e syzeve si një hap përpara drejt prodhimit të modeleve më të avancuara të realitetit të shtuar”, thuhej në deklaratën e përbashkët.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button