Lajme

“Bashkimi i Shqiptarëve në Ukrainë”, viziton Agjencinë Kombëtare të Diasporës

Përfaqësues të Shoqatës Bashkimi i Shqiptarëve në Ukrainë ndodhen për një vizitë disaditore në Tiranë.

Ditën e sotme delegacioni i shoqatës është takuar me Drejtoreshën Ekzekutive të Agjencisë Kombëtare të Diasporës, Sonila Hysi. I pranishëm në takim ishte edhe Koçi Tahiri, kryetar i Shoqatës Atdhetare Kulturore “Besëlidhja Gorare” Qarku Korçë.

Gjatë takimit u diskutua për nismat e ndërmarra nga AKD dhe bashkëpunimin me komunitetin shqiptar në Ukrainë. Qëllimi i këtij takimi është zgjerimi i urave të komunikimit dhe zhvillimi i programeve të përbashkëta.

Agjencia Kombëtare e Diasporës në zbatim të programeve që ka për shqiptarët e Ukrainës ka realizuar memorandum bashkëpunimi me qëllim krijimin e Qendrës së Informacionit të Shqipërisë në Universitetin e Izmailit, kjo për të nxitur organizimin e aktiviteteve të përbashkëta në ruajtjen e gjuhës shqipe, kulturës, traditave dhe trashëgimisë kulturore shqiptare në Ukrainë. Gjithashtu, gjatë vitit 2019, Agjencia Kombëtare e Diasporës në bashkëpunim me Ansamblin Kombëtar të Operas dhe Baletit ka realizuar disa cikle takimesh për tu mësuar vallet tradicionale shqiptare anëtarëve të komunitetit shqiptar në Ukrainë.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button