LajmeSpeciale

Tre virtuozët shqiptarë që kanë “pushtuar” Parisin

Një muzikë prekëse, magjepsëse, e kënduar sublimisht nga një diva. Një piano për të ndjerë vetëm shpirtin tuaj. Një violinë që fluturon shumë lart, vallëzon me erën, prek qielli. Ndoshta duhet të jesh. “Ejani dhe ndani muzikën e shpirtit udhëtues të këtyre tre artistëve të jashtëzakonshëm”, shkruan sallegaveau.com për tri virtuozët shqiptarë. “E papritur” është një ekskursion muzikor që ju bën të ëndërroni dhe magjepsni, një përzierje tingujsh, zërash dhe ngjyrash që evokojnë vende të largëta. Një udhëtim në notat e një teli violine që di të prekë shpirtin deri në palcë. Të prnishëm në Aveau, Paris më 21 shtator, ora 20:30.

Inva Mula

E njohur si një nga sopranot më të mëdha aktuale, Inva Mula këndon në skenat më të mëdha ndërkombëtare si Opera Kombëtare e Parisit, Ëiener Staatsoper, Scala në Milano, Verona Arena, Teatro Real në Madrid, Liceu de Barcelona, Covent Garden në Londër … E ftuar gjithashtu në skenat e mëdha amerikane: kështu ajo ka performuar në Los Angeles, Ëashington, Chicago dhe në Operën Metropolitan në Neë York …

Përveç karrierës së saj në opera, Inva Mula performon në koncerte dhe recitale në Paris në Théâtre du Châtelet, Théâtre des Champs – Elysées, Salle Gaveau, me Orchester National de France. Jashtë vendit, ne mund ta dëgjonim atë në Avery Fisher Salla në Nju Jork, Moskë, Shën Petersburg, Madrid, Barcelonë, Gjermani, Zvicër, Kanada.

Një moment i rëndësishëm në karrierën e saj ishte pjesëmarrja në filmin “Elementi i Pestë” kur zëri i Divës kaloi të gjithë kufijtë, duke e çuar atë të bëjë një emër për veten jashtë rrethit të tifozëve të operës.

Për karrierën dhe nivelin e lartë artistik, Inva Mula nderohet me urdhrin “Kalorës i Arteve dhe Letrave”, urdhri “Nderi I Kombit” dhe së fundmi me urdhrin “Stella della Repubblica Italiana”.

Genc Tukiçi

Genc Tukiçi është një pianist dhe kompozitor që ka kombësi të dyfishtë shqiptare dhe franceze. U diplomua nga Konservatori i Tiranës dhe École normale de musique de Paris-Alfred Cortot, ku ai aktualisht punon.

Karriera e tij ndërkombëtare si pianist i koncerteve e ka bërë atë të luajë në vendet më të mëdha. Disa koncerte, veçanërisht në Sommets Musicaux de Gstaad në Zvicër, Salle Gaveau, Salle Cortot në Paris, në teatrin antik në Orange ose në Nju Jork i kanë dhënë atij famën si një nga instrumentistët më të shquar të brezit të tij.

Ai mori çmimin prestigjioz Nino Rota i cili shpërblen “një muzikant të madh, të nivelit ndërkombëtar” dhe vë në dukje veçanërisht “interpretimet e tij të shkëlqyera të bëra nga zemra dhe mendja, në simbiozë të përsosur me orkestrën”. Shfaqjet e tij janë regjistruar, veçanërisht me orkestrat simfonike të Operës së Tiranës dhe Maqedonisë, me orkestrën ruse Çajkovski ose me orkestrat e Radiotelevizionit Shqiptar dhe Slloven.

Që nga viti 2015, Genc Tukiçi është bërë bashkë me Inva Mula, diva ndërkombëtare dhe Olen Cezari, një nga violinistët më të mëdhenj në botë, një treshe muzikore që ata e quajnë “Voyage around the ëorld”. Kjo treshe ka marrë ovacione në këmbë në të gjithë botën. Repertori i tij vjen nga kulturat më të mëdha muzikore, të interpretuara në mënyrë mjeshtërore dhe personale. Rrugëtimi i tyre muzikor vazhdon …

Olen Cesari

Olen Cesari nuk është vetëm një virtuoz i violinës, por një mjeshtër i vërtetë i shkathtësisë stilistike. I pajisur me një talent të rrallë, ai mahnit dëgjuesin me muzikën e tij universale e cila kombinon stile dhe tinguj të ndryshëm.

Vetëm 17 vjeç, Olen Cesari u diplomua në Konservatorin e njohur Santa Cecilia në Romë, si violinisti më i ri në historinë e konservatorëve të muzikës në Romë.

Ai fitoi Çmimin Mozart dhe u regjistrua në Mozarteum të famshëm në Salzburg. Nën patronazhin e dirigjentit italo-amerikan, Ruggiero Ricci, të cilin ai e konsideron si mentorin e tij të vërtetë, Olen fiton çmimin e parë për interpretimin e tij të shkëlqyer të veprave nga Paganini dhe hyn në bashkësinë ndërkombëtare “Foyer des Artistes”.

Në moshën 20 vjeç, Olen u transferua në Nju Jork ku filloi të eksplorojë zhanre të ndryshme të muzikës: xhaz, zi, soul, rap, country dhe etnik.

Në Nëntor 2010, Olen Cesari publikoi albumin e tij të parë “Unexpected” (Art Olen) i cili arriti menjëherë në krye të tabelës i-Tunes.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button