Lajme

SHBA i dhuron dronë superinteligjentë Forcave të Armatosura Shqiptare

Anëtarë të Gardës Kombëtare të New Jersey udhëtuan në Shqipëri këtë javë për të kryer fluturime simuluese me Sistemet Ajrore pa pilot PUMA të sapoblera.

Ambasada e SHBA-së në Tiranë bën të ditur se, PUMA-t iu dhanë Forcave të Armatosura Shqiptare si pjesë e mbështetjes së Shteteve të Bashkuara ndaj Batalionit të dytë të Këmbësorisë.

“Ushtarët e Gardës Kombëtare të New Jersey kanë kaluar javën duke ofruar mbështetje për kolegët ushtarakë shqiptarë me inventarin, mirëmbajtjen dhe trajnime mbi pajisjet e reja”, njofton Ambasada e SHBA-së, teksa informon se një nga ushtarakët e Gardës Kombëtare të New Jersey, Togerja e Parë Çollaku, ka lindur në Shqipëri dhe është transferuar në New Jersey kur ishte adoleshente.

“Ajo tani është Oficere e Ushtrisë dhe ky program partneriteti ndërmjet shteteve është veçanërisht domethënës për të, pasi kthehet në Shqipëri”, vijon njoftimi i Ambasadës së SHBA-së në Tiranë.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button