KosovaLajme

Eksperti gjerman flet për “Open Balkan”: Ambicia e Vuçiç është e madhe, e sheh veten lider rajonal

Toby Vogel, një analist në Këshillin e Politikave Demokratizuese, me qendër në Berlin, thotë se për Edi Ramën dhe Aleksandër Vuçiç, nisma “Ballkani i Hapur” është një truk publik me anë të të cilit synojnë të tregojnë fuqinë personale në rajon përballë Bashkimit Europian për të vepruar.

“Prej kohësh Vuçiç po përpiqet që të diversifikohet dhe të fuqizojë marrëdhëniet në rajon, që të mos quhet kampion vetëm për serbët. Ambicia e tij është më e madhe.

Ai e sheh veten si lider rajonal dhe sigurisht, duke qenë lider i serbëve e ndihmon, por mendoj se në rastin e parë që roli i tij si lider i serbëve do të përplaset me atë si lider rajonal, ai do të zgjedhë këtë të dytën”, thotë Vogel në një intervistë për Euroneës World.

Sipas Vogel kjo shënon një ndryshim të rëndësishëm në strategjinë e Vuçiç ndër vite, i cili filloi karrierën e tij politike si një ultranacionalist i zellshëm në Partinë Radikale Serbe, dhe më pas moderoi disa nga pikëpamjet e tij – përfshirë këtu edhe pranimin në BE – kur formoi Partinë Progresive Serbe. Në vitet e kaluara, Vuçiç zakonisht luante një kartë pro-BE në Bruksel, ndërsa mbante pikëpamjet nacionaliste në rajon.

“Këtë e kemi parë nga historia e vaksinës, ku ishte shumë e qartë se mesazhi ishte” ne mund të bëjmë gjëra aty ku BE ka dështuar “, ilustron Vogel.

“Ne po tregojmë solidaritetin tonë me vëllezërit tanë në Maqedoninë e Veriut, Bosnje”, dhe kështu me radhë duke u dhënë vaksina ose duke i lënë ata të shkojnë të vaksinohen dhe të gjitha këto.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button