Lajme

Rama për Ansa: Ëndrra jonë është BE me çdo kusht

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për “Ansa” ka folur për integrimin e Shqipërisë në BE, si dhe për nismën “Ballkani i Hapur”.

Rama u shpreh se integrimi i Shqipëris në BE, nuk ka të bëj me “ne”, por me BE.

“Unë nuk jam as optimist dhe as pesimist, jam thjesht realist, që do të thotë e di, të gjithë e dimë se nuk është për ne, por ka të bëjë me ata, BE dua të them. Ne kemi bërë gjithçka për të merituar fillimin formal të negociatave që prej më shumë se dy vitesh. Por ata nuk kanë arritur ende për shkak të problemeve të tyre dhe së fundmi sepse Bullgaria po bllokon Maqedoninë e Veriut.

Pra, në mënyrë të çuditshme, Shqipëria gjithashtu duhet të presë që Bullgaria të heqë veton mbi Maqedoninë e Veriut. Sidoqoftë, unë mendoj se kjo luftë na ndihmon të kuptojmë se ne duhet të shtyjmë dhe të shtyjmë përpara sa më shumë që të mundemi, pa iluzionuar veten duke mos hequr dorë kurrë, duke ndjekur ëndrrën e shumë brezave për t’u integruar pjesë e Evropës” tha Rama ndër të tjera.

Kryeministri tha se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, plotësuan të gjitha kriteret dhe kërkesat nga Brukseli, kryen reforma të vështira, por ngërçi vazhdon.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ndoqën reforma të dhimbshme në vitet e fundit për të përparuar në rrugën drejt BE -së. Të dyja vendet i plotësuan të gjitha kriteret e përcaktuara nga Brukseli, por rruga e tyre e pranimit është akoma e ngrirë,” tha Rama.

“Italia ka qenë mbështetësi ynë besnik gjatë gjithë kohës. Fillimisht Renzi, pastaj Gentiloni, Conte dhe veçanërisht Di Maio nuk mund të angazhoheshin më shumë në konfirmimin se Shqipëria meriton hapjen e negociatave. Por BE -ja është shumë larg lëvizjes strategjike dhe shumë shpesh zgjedhjet elektorale në një vend apo në një tjetër janë më të rëndësishme sesa objektivat për të ardhmen e brezit të ardhshëm të Evropës,” tha kryeministri.

“Nuk ka dhe nuk mund të jetë një alternativë zëvendësuese për integrimin në BE,” tha Rama ndër të tjera.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button