Lajme

Topalov: Beogradi kurrë nuk do ta lejojë Shkupin të anëtarësohet në BE

Supozimi im është i justifikuar se Maqedonia e Veriut nuk dëshiron të anëtarësohet në BE nën pretekstin se Bullgaria nuk i lejon ata. Beogradi kurrë nuk do t’i lejojë ata në BE para tyre, por ndoshta edhe Serbia gjithashtu nuk dëshiron t’i bashkohet BE-së. Këtë e tha Kiril Topalov, anëtar i Komisionit bullgaro-maqedonas për Çështje Historike.

“Marrëveshja e Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, e nënshkruar midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut katër vjet më parë, duhet të ketë ende peshë, sepse është një marrëveshje formale midis dy vendeve dhe nëse ata i marrin seriozisht marrëdhëniet ndërkombëtare, të ardhmen e tyre, njerëzit e tyre, ata duhet të respekto”, tha ai.

Topalov shtoi se, për fat të keq, nuk zbatohet nga Maqedonia Veriore.

“Deputetët në RMV votuan për një deklaratë që pothuajse e bën të pakuptimtë Marrëveshjen midis dy vendeve tona dhe hedh në erë marrëdhëniet tona në të ardhmen, sepse ajo regjistron një hap prapa jo vetëm në marrëdhëniet me Bullgarinë, por edhe me Greqinë. Shoqëria greke nuk e pranoi më masivisht Marrëveshjen e Prespës dhe ishte kundër saj.

Greqisë i duhet vetëm një përpjekje nga Maqedonia e Veriut për t’u kthyer në “antikitet” për të prishur marrëdhëniet”, shtoi ai.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button