BotaLajme

Zvicra po shqyrton mundësitë që në autostradë shpejtësia të jetë 60 km/orë

Rrugët zvicerane janë të bllokuara dhe qeveria po kërkon mënyra të reja për ta bërë trafikun më të qetë. Një ide është të shkurtoni shpejtësinë në disa shtrirje gjatë periudhave të trafikut të pikut, potencialisht deri në 60 km/orë.
Aktualisht, shpejtësitë zvogëlohen përkohësisht nga 120 km/orë në 100 km/orë dhe 80 km/orë kur shtrirje të caktuara të autostradës janë të mbingarkuara. Ky sistem tashmë është duke u përdorur në 400 km autostradë zvicerane.Sipas Le Matin, FEDRO, agjencia federale e rrugëve të Zvicrës, mendon se ka një zgjidhje për të zvogëluar më tej bllokimin e autostradave të Zvicrës: pajisni 1,600 km autostradë me shenja elektronike të shpejtësisë nga tani deri në 2026. Testet tashmë janë kryer dhe rezultatet janë pozitive, transmeton albinfo.ch.
Në të gjithë Zvicrën, ka 30,000 orë vonesa në trafik në vit, kryesisht për shkak të trafikut të tepërt. Duke pasur parasysh shkallën e vonesave, FEDRO po konsideron shtimin e një shpejtësie të re më të ulët prej 60 km/orë, si pjesë e masave të saj të shkatërrimit të rrjetit.

Masat e tjera në shqyrtim përfshijnë mbylljen e disa rampave në kohën e pikut. Një masë tjetër e përdorur tashmë në vende, si hyrja në tunelin Gotthard, janë dritat që ndalojnë me ndërprerje automjetet për të përmirësuar rrjedhën e qetë të trafikut përtej dritave. I njëjti sistem përdoret gjithashtu në Bazel për të rregulluar rrjedhën e trafikut në autostrada në kohën e pikut

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button