Lajme

Janjiq: Kurti po përgatit fushatë diplomatike për njohje të reja të Kosovës

Mediat serbe shkruajnë se po i vjen fundi pauzës në betejën për njohje të reja, apo tërheqjen e njohjeve të Kosovës. Një gjë të tillë e kanë paralajmëruar në autoritetet në Prishtinë, por edhe nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq. Madje analisti serb Dushan Janjiq thotë se Qeveria e Albin Kurtit ka përgatitur një fushatë diplomatike, për njohje të reja në vjeshtë.

Në Marrëveshjen e Washingtonit, të nënshkruar më 4 shtator 2020 në Shtëpinë e Bardhë nga ish kryeministri Hoti dhe presidenti serb Vuçiq, të dyja palët u zotuan se deri në fund të shtatorit 2021 do të përmbahen nga beteja për anëtarësim e Kosovës në organizatat ndërkombëtare dhe serbët nga fushata për “çnjohje”.

Media serbe “N1” shkruan se pothuajse një vit më vonë, gjithçka ka ndryshuar. Jo vetëm që nuk është më Trump [ish presidenti amerikan], por marrëveshja e shtatorit të kaluar në Washington mbeti një dokument i vdekur – në dy letra të të ndryshme që Beogradi dhe Prishtina e nënshkruan me administratën presidentit Trump.

Megjithatë, një pikë e kësaj marrëveshjeje ka mbijetuar dhe deri tash është respektuar – Prishtina nuk ka lobuar për njohje të reja dhe anëtarësim në organizata ndërkombëtare, as Beogradi nuk është përpjekur të bëjë tërheqje të reja të njohjeve.

“Në takimin në Stamboll, Ministri i Mbrojtjes i Kosovës u bëri thirrje të hapur kolegëve të tij nga Ukraina, Gjeorgjia dhe Azerbajxhani që në vendet e tyre të avokojnë për njohjen e Kosovës”, shkruan gazeta serbe, përcjell Telegrafi.

Dushan Janjiq nga Forumi për Marrëdhënie Etnike thotë se Qeveria e Albin Kurtit ka përgatitur një fushatë diplomatike.

“Ata po përgatiten për vjeshtë. Testi i tyre i parë është UNESCO, pastaj shkojnë në Interpol. Pra shkojnë përmes testeve. Absolutisht është e artë se partnerët e tyre, para së gjithash Shtetet e Bashkuara do t’i mbështesin. Unë e shoh këtë nga kontaktet me diplomatët nga vendet që e kanë njohur Kosovën dhe atyre që nuk e kanë njohur. Shoh se po ndryshojnë qëndrimet lidhur me UNESCO -n”, tha Janjiq.

Presidenti serb Vuçiq tha se thirrjet e ministrit të Mbrojtjes së Kosovës drejtuar Ukrainës, Gjeorgjisë dhe Azerbajxhanit ishin një shkelje e drejtpërdrejtë e Marrëveshjes së Uashingtonit.

“Faleminderit që na liruan duart”, i tha presidenti Vuçiq.

Në pyetjen e “N1” nëse është shkelur dispozita e Marrëveshjes së Washingtonit për përmbajtjen nga fushata për njohje, Ambasada e SHBA në Beograd udhëzoi të dyja palët që të vazhdojnë dialogun.

“Ne inkurajojmë zyrtarët në Beograd dhe Prishtinë të respektojnë angazhimet e marra në marrëveshjen e Washingtonit dhe të gjejnë një mënyrë për t’iu qasur dhe zgjidhur kësaj çështjeje përmes dialogut që udhëhiqet nga Bashkimi Evropian”, thanë nga Ambasada Amerikane.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button