Lajme

Gjenden vathë, unaza dhe varëse mesjetare në Shqipëri

Vathë, unaza dhe varëse janë gjetur nga gërmimet arkeologjike në varrezën e zbuluar mesjetare të Përmetit. Për këtë ka njoftuar kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke thënë se ato i përkasin mesjetës së hershme, prej shekulli VIII-IX deri në XI.

“Specialistët e Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore dhe DRTK Gjirokastër kanë nxjerrë në dritë të tjera objekte dhe po dokumentojnë rezultatet e gërmimeve. Sipas studimeve paraprake, vathët, unazat dhe varëset e zbukuruara i përkasin mesjetës së hershme, prej shek. VIII-IX deri në XI”, shkruan ai në Facebook.

“Zbulimi i kësaj varreze shton informacionin për gjeografinë kulturore të tokës arbëror”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button