Lajme

Ballkani i Hapur/ Raportuesi i CDU: Rusia mos të përzihet me çështje që si takojnë

Raportuesi për Shqipërinë në CDU, Peter Beyer në një konferencë për mediat në Tiranë ka komentuar edhe situatën e krijuar së fundmi me ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov.

Ky i fundit anuloi vizitën e planifikuar për në Beograd, pasi vendet e Ballkanit s’ia lejuan shfrytëzimin e hapësirës ajrore dhe më pas doli hapur në mbështetje të nismës “Ballkani i Hapur”, ku bën pjesë edhe Shqipëria.

Referuar kësaj deklarate, gazetarët në Tiranë kërkuan një koment të Beyer, dhe deputeti i CDU u përgjigj duke thënë se “Rusia nuk duhet të përzihet në çështjet që nuk i takojnë asaj”.

“Pashë sesi ministri rus u soll dhe reagoi”, tha Beyer duke shtuar më tej se Ballkani Perëndimor duhet të ketë vëmendje dhe është me rëndësi të lartë stabiliteti në rajon.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button