Lajme

Aleati i Erdoganit: Turqia mund të largohet nga NATO për shkak të Suedisë dhe Finlandës

Turqia mund të largohet nga NATO nëse vendet e tjera nuk i marrin parasysh kushtet e saj për hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në aleancë. Dalja e Ankarasë nga Alenaca u kërkua nga kreu i Partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP) Devlet Bahçeli, një aleat i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Ultranacionalisti turk vuri në dukje se Turqia gjithashtu mund të krijojë organizatën e saj të sigurisë me pjesëmarrjen e vendeve turke dhe 57 shteteve të botës islame. “Kjo mund të jetë më e drejta… Turqia nuk është në një situatë të pashpresë, ajo ka opsione. Siç jetuam me NATO-n, do të jetojmë edhe pa të”, tha kreu i MHP-së.

Më herët, lideri turk Rexhep Tajip Erdogan parashtroi një sërë kushtesh për vendet skandinave, pas së cilës ata do të marrin miratimin e Ankarasë për t’u bashkuar me aleancën. Në veçanti, kërkesa kishte të bënte me dëbimin në Turqi të 33 personave nga Finlanda dhe Suedia, të cilët, sipas palës turke, mbështesin terrorizmin.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button