Lajme

Finlanda dërgon mesazh sfidues pas votimit për anëtarësim në NATO dhe refuzon të paguajë Putinin në rubla

Udhëheqësit finlandezë i dërguan Rusisë një mesazh sfidues pasi vendi vendosi të anëtarësohej në NATO, ndërsa refuzoi gjithashtu të paguante Putinin në rubla.

Pushtimi rus i Ukrainës ka ndryshuar në mënyrë drastike peizazhin e sigurisë së Evropës, me vendet më parë neutrale si Suedia dhe Finlanda që u zotuan për t’u bashkuar me NATO-n. Më herët sot, parlamenti finlandez votoi me shumicë dërrmuese për t’u bashkuar me aleancën ushtarake që zotohet të mbrojë një vend anëtar nëse sulmohet. Së bashku me Finlandën, fqinji i saj Suedia ka konfirmuar gjithashtu synimin e saj për t’u bashkuar me NATO -n.

Duke iu drejtuar parlamentit suedez, presidenti finlandez, Sauli Niinistö tha se të dy vendet “e morën paqen si të mirëqenë”, megjithatë “paqja u prish” më 24 shkurt.

Kjo ishte një referencë për ditën kur forcat ruse sulmuan Ukrainën, pas disa muajsh dislokimi ushtarak përgjatë kufirit.

Z. Niinisto tha: “Mënyrat tona të vjetra të trajtimit të gjërave nuk korrespondojnë më me situatën e re.

Marrëdhëniet tona me Rusinë kanë ndryshuar.

Kjo lëvizje si nga Suedia ashtu edhe nga Finlanda është një poshtërim i madh për presidentin rus Vladimir Putin, i cili disa ekspertë thonë se pushtoi Ukrainën si hakmarrje ndaj ofertës së Kievit për t’u anëtarësuar në NATO.

Duke folur në Moskë në një samit të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive të udhëhequr nga Rusia (CSTO), Putin deklaroi se Rusia nuk kishte asnjë problem me të dy vendet që bashkohen me aleancën.

Megjithatë, Helsinki ka marrë gjithashtu një qëndrim sfidues kundër dominimit të Rusisë në industrinë e energjisë duke refuzuar të paguajë Moskën në rubla, edhe pasi Putin kërcënoi se do të ndërpresë furnizimin me gaz.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button