Lajme

DPA: Turqia bllokon bisedimet e anëtarësimit në NATO për Finlandën dhe Suedinë

Turqia bllokoi fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në NATO për Finlandën dhe Suedinë, konfirmuan sot burime të NATO-s për agjencinë gjermane të lajmeve, DPA.

Kështu, Këshilli i Atlantikut të Veriut, organi drejtues i NATO-s, nuk mundi të merrte vendimin, ashtu siç ishte planifikuar, për të nisur procesin e anëtarësimit.

Suedia dhe Finlanda dorëzuan po sot zyrtarisht aplikimet e vendeve të tyre në NATO te sekretari i përgjithshëm, Jens Stoltenberg në një video ceremoni.

”Turqia nuk mund të pranojë një zgjerim të propozuar që do të komprometonte sigurinë e NATO-s”, tha sot presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, duke iu referuar akuzave për mbështetje të dyshuar të Suedisë dhe Finlandës për terrorizmin.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button