Lajme

Reagon Ambasada franceze në Kosovë pas aplikimit në Këshill Evropian

Ambasada e Francës në Kosovë ka dal me një reagim në profilin e tyre në Facebook, duke thënë se e ardhmja e Kosovës është të bëhet antare e KE por prioritet është rinisja e dialogut të Kosovës me Serbinë, kështu duke u bërë thirrje të dy palëve që të angazhohen në këtë drejtim dhe të përmbahen nga çdo veprim që mund të nxisë tensione.

“Vendimi për të aplikuar në Këshillin e Evropës i takon Kosovës si shtet sovran. E ardhmja e Kosovës është të bëhet anëtare e tij. Prioriteti aktual është rinisja e dialogut ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, i cili do të kontribuojë në afrimin e tyre evropian dhe në stabilizimin afatgjatë të Ballkanit. Ne u bëjmë thirrje të dyja palëve që të angazhohen plotësisht në këtë drejtim dhe të përmbahen nga çdo veprim i njëanshëm që mund të nxisë tensione”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button