Lajme

Spiegel: Një serb me udhëzime strategjike nga Moska

Sinjalet që vijnë aktualisht nga zona ku jetojnë serbët – vëllezërit ortodoksë rusë – janë shqetësuese. Kjo vlen për Bosnjen, Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut. Më shumë në të parën, ku është etniteti Republika Srpska.

Aty, njeriu i pushtetshëm Milorad Dodik ka intensifikuar projektin e tij afatgjatë prej muajsh me bekimin e Moskës: ndarjen e RS nga shteti i përbashkët, shkruan Spiegel.

“Pikërisht 30 vjet pas shpërthimit të luftës në Bosnje, në të cilën humbën jetën rreth 100.000 njerëz, paralajmërimet për një tjetër konflikt të armatosur në ish-Jugosllavi po shtohen. Flitet për një aks luftarak, i cili shtrihet nga Moska përmes Beogradit në Banja Luka dhe se separatistët e Serbisë së Madhe mund të sigurojnë mbështetje nga Kremlini.

Në fillim të prillit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, përmendi qartë Bosnjen në analizën e tij të rrezikut”, shkruan gazeta gjermane në analizën e saj dhe shtron pyetjen: A guxon Vladimir Putin të përsërisë modelin e “Republikave Popullore” të Ukrainës të Donetskut dhe Luhanskut në tokën boshnjake?

Gazeta kujton se RS ka bllokuar shumicën e institucioneve të Bosnjes që nga urdhri i Dodik në vjeshtën e kaluar dhe se më shumë se 200 ligje janë shfuqizuar.

“Plani nuk ka asgjë tjetër për të bërë veçse të shkatërrohet struktura e brishtë të krijuar nga Marrëveshja e Dejtonit në fund të luftës së 1995,” shkruan Spiegel.

“Dodik është vetëm një peng në tabelën e madhe të shahut të Vladimir, jo më shumë se 50 kilometra nga zyra e tij deri në kufirin e jashtëm të BE-së. Ultranacionalisti serb mburret me kontaktet e tij me shefin e Kremlinit, i cili e priti për herë të fundit në dhjetor. Dodik mori udhëzime të rregullta strategjike nga ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe ambasadori rus Igor Kalabukhov”, shkruan Spiegel.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button