Lajme

Paralajmërimi rus me raketa nuk e tremb Finlandën/ Me 12 maj do të aplikojë për anëtarësim në NATO

Finlanda do të vendosë më 12 maj të aplikojë për anëtarësim në NATO, raportoi gazeta finlandeze Iltalehti, duke cituar burime qeveritare.

Vendimi për t’u bashkuar do të merret në dy hapa atë ditë, me presidentin finlandez Sauli Niinisto që njoftoi pëlqimin e tij për fqinjin nordik të Rusisë, Rusinë, për t’u bashkuar me Aleancën e Mbrojtjes Perëndimore, dhe më pas grupet parlamentare, shkruan Kosovo Online.

Pushtimi rus i Ukrainës ka bërë që Finlanda dhe Suedia të konsiderojnë anëtarësimin në NATO dhe të braktisin qëndrimin prej dekadash se paqja ruhet më së miri nëse palët nuk zgjidhen publikisht.

Sipas kushtetutës finlandeze, presidenti drejton politikën e jashtme dhe të sigurisë të Finlandës në bashkëpunim me qeverinë.

Vendimi do të konfirmohet në mbledhjen e presidentit dhe ministrave kryesorë të qeverisë pas njoftimeve fillestare të presidentit dhe parlamentit, shkruan gazeta.

Rusia, me të cilën Finlanda ndan një kufi prej 1300 kilometrash dhe një histori konflikti para vitit 1945, ka paralajmëruar se do të vendosë armë bërthamore dhe raketa hipersonike në enklavën e saj Baltike, Kaliningrad, nëse Finlanda dhe Suedia vendosin t’i bashkohen Aleancës së Atlantikut të Veriut.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button