Lajme

Boris Johnson: Zvicra dhe Britania e Madhe mund të bashkohen në një vend

Ndërsa presidenti zviceran, Ignazio Cassis, po viziton këtë javë kryeministrin britanik, Boris Johnson, ky i fundit theksoi se marrëdhëniet mes dy vendeve “kanë një rëndësi të madhe. Unë nuk mendoj se njerëzit e kuptojnë se sa tregti bëjmë së bashku, e lëre më marrëdhëniet e tjera që kemi”.

Johnson madje shkoi aq larg sa sugjeroi (vetëm gjysmë seriozisht, ne supozojmë) që të dy kombet – asnjëri prej të cilëve nuk është pjesë e Bashkimit Evropian – duhet të bashkohen dhe të krijojnë një vend të quajtur Britani.
Cassis nuk i është përgjigjur idesë, por pranoi se të dy kombet “kanë shumë gjëra të përbashkëta dhe ne duam t’i thellojmë më tej këto lidhje dhe të zhvillojmë marrëveshje të reja”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button