BotaLajme

LAJMI FUNDIT / A po e paralajmëron NATO me këtë gjest Rusinë ! Dërgon 3 anije Iuftarake në Finlandë…

Tre anije Iu ftarake të NATOs kanë mbërritur në portin jugperën.dimor finlandez të Turkut për tu trajnuar me marinën finlandeze raporton Reuters. Anijet do të stër viten me dy gjuetarë të minave nga flota breg.detare e Finlandës thanë në një dekla ratë sot forcat mbrojtëse të Finlandës.

Stër vitja dy ditore do të përgatisë anijet finlandeze për të marrë pje.së në forcat e reagimit të NATOs dhe do të fokusohen në kundër masat e minave dhe punën në një kor.nizë shumëkombëshe thuhet në deklaratë.

Kjo stër vitje vjen gjith.ashtu pasi Helsinki konsideron mundësinë e anëtarësimit në aleancën ushta rake mes tensioneve të shtuara me Rusinë fqinje. Në fillim të këtij muaji krye ministrja finlandeze Sanna Marin tha se vendi i saj do të merrte një ven.dim në javët e ardhshme nëse do ti bashkohej NATOs.

Vullnetin për tu bash kuar me aleancën ushtarake të udhë.hequr nga SHBA e ka shprehur gjithashtu edhe Suedia. Sakaq Rusia ka para lajmëruar dy vendet se do të për.ballen me pasoja nëse bëhen pjesë e NATOs.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button