KorçëLajme

‘NGJALLJA E KRISHTIT’/ BESIMTARËT ORTODOKSË NË TË GJITHË VENDIN KREMTOJNË PASHKËT

Besimtarët ortodoksë në të gjithë Shqipërinë kremtuan sot ngjalljen e Jezu Krishtit. Në Korçë kjo feste u zhvillua në mesnatë ndërsa mungonte prej dy vitesh, për shkak të pandemisë së COVID-19. Pashkët simbolizojnë ngjalljen e Jezu Krishtit tre ditë pas kryqëzimit dhe janë festa kryesore e besimit të krishterë. Flaka e shenjtë është simboli i fitores mbi vdekjen dhe besimtarët i mbajnë të ndezur qirinjtë gjatë gjithë natës së Pashkës. Pas meshës besimtarët kryen edhe ceremoninë e thyerjes së vezët së pashkëve. Ngjyra e kuqe simbolizon gjakun e Krishtit dhe perplasje e tyre simbolizon carjen e pushtetit te Ferrit me ngjalljen e Krishtit. Vezet jane simbol i lindjes se jetes nga guacka e vdekjes.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button