Lajme

“BE do të vendosë sanksione”/ Von der Leyen: E papranueshme përdorimi i emigrantëve për qëllime politike

Në një deklaratë me shkrim, Presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen , e cilësoi si të papranueshëm instrumentalizimin e emigrantëve për qëllime politike nga Bjellorusia.

Ursula von der Leyen tha në një deklaratë:

” Bjellorusia duhet të ndalojë së rrezikuari jetë njerëzore. Instrumentalizimi i emigrantëve për qëllime politike nga Bjellorusia është i papranueshëm. Autoritetet bjelloruse duhet të kuptojnë se presioni ndaj Bashkimit Evropian në këtë mënyrë nëpërmjet një instrumentalizimi cinik të emigrantëve nuk do t’i ndihmojë ata të arrijnë qëllimet e tyre. Kam folur me kryeministrin e Polonisë, Mateusz Moraëiecki, kryeministren e Lituanisë, Ingrida Simonite dhe kryeministrin e Letonisë, Arturis Karins Krisjanis, për të shprehur solidaritetin tim me BE-në dhe për të diskutuar me ta masat që BE mund të ndërmarrin përpjekjet e tyre për të adresuar këtë krizë. U bëj thirrje vendeve anëtare që të miratojnë përfundimisht regjimin e sanksioneve të zgjeruara për autoritetet bjelloruse përgjegjëse për këtë sulm hibrid. Vice Shinas , në koordinim me Përfaqësuesin e Lartë Borrell do të udhëtojë në ditët e ardhshme në vendet kryesore të origjinës dhe tranzitit të siguruar se ata do të veprojnë për të parandaluar shtetasit e tyre nga rënia në grackën që kanë ngritur autoritetet Belarusian. BE do të hetojë në veçanti se si të vendosë sanksione , duke përfshirë listën e zezë, të linjave ajrore të vendeve të treta të përfshira në trafikimin e qenieve njerëzore. Komisioni do të hetojë me OKB-në dhe shërbimet e saj të specializuara se si të parandalojë shfaqjen e një krize humanitare dhe të sigurojë që migrantët të mund të kthehen të sigurt në vendin e tyre të origjinës, me mbështetjen e autoriteteve të tyre kombëtare “- tha ajo.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button