Lajme

Politikani boshnjak takohet me Erdoganin: Ai mund të na ndihmojë

Bakir Izetbegovic, kreu i Partisë së Veprimit Demokratik (SDA) dhe nënkryetar i Dhomës së Popullit të Asamblesë Parlamentare të Bosnjë e Hercegovinës tha se ka diskutuar për “gjithçka” në takimin me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, veçanërisht për situatën në Bosnjë e Hercegovinë dhe se takimi ka zgjatur dy orë.

“Erdogan ka marrëdhënie të mira me Vuçiqin, madje edhe me Dodikun, dhe ai është një njeri që ia del mbanë, ndaj duhet përdorur. Në vend që të krijojmë probleme që do t’i dëbojnë fëmijët nga ky vend dhe nga Ballkani, le të krijojmë një shtet më normal, ta ndërtojmë autostradën Sarajevë-Beograd, të bëjmë gjëra të ndryshme të mira ku pala turke mund të na ndihmojë”, tha Izetbegoviq për N1.

I pyetur nëse presidenti i Turqisë e ka idenë se si mund të tejkalohet kriza aktuale, Izetbegoviq tha se nuk duhet të pajtohet me idenë e Zoran Milanoviqit për “tre vëllezërit e mëdhenj”.

“Pra, çfarë mund të ndihmojmë, pyeti ai. Unë thashë se ai (Erdogan) është i mirë me palën serbe dhe sigurisht shumë mirë me palën boshnjake. Se ai mund të hyjë në atë problem dhe të përpiqet të na tregojë një mundësi nga distanca, sepse Erdogan është gjeni. Nga një qytet oriental që nuk binte në sy, ai e bëri Stambollin modern, të dekoruar në mënyrë perfekte. Nga një ekonomi e çrregullt ai e bëri një nga ekonomitë më të mira në botë. Ai është një njeri që di të njohë dhe bashkëpunëtorët e tij do të hyjnë në këtë marrëdhënie në BeH, do ta njohin me gjithçka dhe ndoshta mundet nga larg, dhe me përvojën e tij të njohë atë që ne nuk e shohim këtu, sepse pemët janë para hundës sonë, siç thonë ata”, tha ndër të tjera Izetbegoviq.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button