Lajme

Profesori amerikan tregon çka po bën Serbia kundër Kosovës: Të ndërhyjnë SHBA dhe BE!

Profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit, Alon Ben-Meir, ka thënë se Serbia po vazhdon fushatën e saj kundër njohjes së pavarësisë së Kosovës.

Përmes një postimi në Facebook, Ben-Meir ka kërkuar ndërhyrjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Bashkimit Evropian për këtë çështje.

Sipas tij, nuk do të ketë pajtim Kosovë-Serbi me këtë mentalitet politik të Beogradit, përcjell Bota sot.

“Serbia vazhdon fushatën e saj për të bindur vendet e tjera që të tërheqin njohjen e Kosovës. SHBA dhe shumica dërrmuese e vendeve anëtare të BE-së tashmë e njohin pavarësinë e Kosovës dhe duhet t’ia bëjnë të qartë Beogradit se nuk do të ketë pajtim me këtë mentalitet politik”, ka shkruar analisti amerikan, në Facebook.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button