DiasporaLajme

Etel Haxhiaj e para emigrante që zgjidhet në këshillin bashkiak të Worcester

Shqiptarja Etel Haxhiaj ka mposhtur kundërshtarin e saj Gregory Stratman për të marrë vendin e hapur të Këshillit Bashkiak të Qarkut 5, në Worcester, SHBA, duke mbledhur gati 56% të votave.

“Jam shumë e lumtur që tani gjysma e qytetit të Worcester-it di si ta shqiptojë emrin tim,” tha Haxhiaj në festën e organizuar në sheshin Coes, për fitoren e këshilltares së sapozgjedhur.

Haxhiaj, 41 vjeçe, theksoi me krenari se ishte refugjatja dhe emigrantja e parë me origjinë shqiptare që u zgjodh në Këshillin e Qytetit të Worcester-it, momente historike që ajo ia atribuoi fokusit dhe angazhimit të fushatës së saj. Ky është kandidimi i saj i dytë për poste politike; ajo doli në vendin e tetë në një garë për gjashtë vende të mëdha të këshillit në 2019.

“Për shkak se ju ishit me mua, ne këmbëngulëm deri në fund. Ne zhvilluam një fushatë pozitive. Ne qëndruam të përqendruar në mesazhin tonë sepse ajo që ka rëndësi në fund të ditës nuk janë mbeturinat, jo negativiteti dhe toksiciteti – jemi ne, jemi komuniteti ynë, është barazi racore, është strehim i përballueshëm. Po, janë rrugët dhe infrastruktura jonë”, vijoi Haxhiaj. “Më lejoni t’ju them këtë. Nëse njerëzit dyshonin se ne mund ta bënim këtë në 2019, kam një fjalë për të thënë: Kur mblidhemi si komunitet, mund të bëjmë mrekulli”.

Haxhiaj u vendos në Worcester në vitin 2001 me prindërit e saj, pasi u arratis nga trazirat politike në Shqipëri. Ajo mori kartën e gjelbër dhe përfundoi studimet universitare dhe pasuniversitare në Universitetin Clark.

Aktualisht punon si drejtore e edukimit publik dhe avokimit në Aleancën Qendrore të Strehimit në Massachusetts dhe ka qenë e përfshirë me disa grupe në qytet duke përfshirë Mothers Out Front, Zero Fare ËRTA Coalition, YËCA dhe Komitetin e Granteve të Bllokut të Zhvillimit të Komunitetit të qytetit. Ajo është nënë beqare e dy djemve të vegjël.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button