Lajme

Emërimi i Hill si ambasador i SHBA’ve në Beograd: Eksperti amerikan tregon pritshmëritë

Eksperti amerikan Alon Ben-Meir ka thënë se emërimi i Christopher Hill si ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi është i rëndësishëm në këtë moment vendimtar për rajonin e Ballkanit Perëndimor por edhe për dialogun Kosovë – Serbi në veçanti.

Ben-Meir ka rikujtuar se Hill ka qenë i përfshirë në negociatat e paqes midis Kosovës dhe Serbisë në vitet e 90-ta dhe më parë ka shërbyer si ambasador në Shqipëri e Maqedoni të Veriut.

Më tutje, ai e ka quajtur Hill “veteran i përfshierjes së SHBA’ve në Ballkan”, duke shtuar se Hill është i rëndësishëm në këtë moment vendimtar.
Ai ka shtuar se Hill e njeh historinë e konfliktit të Kosovës dhe Serbisë, por edhe mentalitetin politik të të gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor.

“Të premtën, Presidenti Biden emëroi Christopher Hill si ambasadorin e ardhshëm të SHBA në Serbi. Hill ishte i përfshirë në negociatat e paqes midis Serbisë dhe Kosovës në vitet 1990 dhe më parë ka shërbyer si ambasador në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut. Si një veteran i përfshierjes së SHBA në Ballkan, emërimi i Hill si ambasador është shumë i rëndësishëm në këtë moment vendimtar. Hill nuk njeh vetëm historinë e konfliktit midis Kosovës dhe Serbisë, por edhe mentalitetin politik të të gjithë rajonit.”, tha Ben-Meir.

Më tutje, ai ka thënë se kjo është shenjë se SHBA është serioze në avancimin e paqes në rajonin e Ballkanit dhe se do të punojë për zgjidhjen e mosmarrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë.

“Emërimi i tij duhet të jetë një shenjë për të gjitha vendet në rajon se SHBA është serioze në avancimin e paqes në Ballkan dhe do të punojë për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë”, tha ai.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button