Lajme

Situata në Kosovë, lëvizja e fundit e OKB-së

Më 15 tetor, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë raportin e rregullt gjashtëmujor të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres mbi situatën në Kosovë.

Sesioni i mëparshëm i Këshillit të Sigurimit të OKB-së, i cili diskutoi raportin mbi punën e UNMIK -ut dhe situatën në Kosovë, u mbajt në prill të këtij viti në formatin me video, për shkak të pandemisë.

Ajo seancë u kujtua për faktin se u ndërpre shpejt në fillim, sepse gjatë fjalimit të përfaqësueses së Kosovës, ministres së Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gervala, simbolet e Kosovës ishin të dukshme, prandaj edhe përfaqësuesi i Rusisë, Dimitrij Poljanski, reagoi. Ai kërkoi që të hiqej flamuri i Kosovës sepse, siç tha ai, “se Kosova nuk është një shtet i njohur përgjithësisht dhe shfaqja e flamurit të një entiteti të panjohur nuk është e pranueshme”.

Pasoi diskutimi i anëtarëve të OKB-së për këtë çështje, kështu që transmetimi i seancës u ndërpre për ta bërë atë me dyer të mbyllura, dhe pas konsultimeve, seanca vazhdoi.

Ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviç, i cili foli në takim në emër të Serbisë, gjithashtu protestoi kundër simboleve të shtetit të Kosovës.

Ashtu si në sesionet e mëparshme të Këshillit të Sigurimit të OKB -së, në prill, Shtetet e Bashkuara mbrojtën qëndrimin që misioni i UNMIK-ut të përfundonte, ndërsa Rusia ishte kundër tij dhe theksoi rëndësinë e formimit të Asociacionit të Komunave Serbe.

Serbia do të përfaqësohet në seancën e 15 tetorit nga kreu i diplomacisë Nikola Selakoviç.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button