LajmeTe tjera

Presidentja e KE-së, jeta e Ursula von der Leyen – Nënë e shtatë fëmijëve, fle në një studio të vogël, e fundjavën e kalon në fshat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë ditës së sotme (e mërkurë) është pritur në takim nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Krahas kësaj, ajo ka zhvilluar një takim edhe me kryeministrin Kurti.

Udhëheqësja e Komisionit, e cila po zhvillon turin ballkanik të nisur dje nga Shqipëria e Maqedonia të cilin e vazhdoi në Kosovë, Mal të Zi dhe Serbi, ka lindur e është rritur në Bruksel.
Ajo është e martuar me Heiko von der Leyen, një profesor i mjekësisë dhe CEO i një kompanie inxhinierike mjekësore. Çifti u takuan pasi von der Leyen u kthye në Gjermani për të studiuar, ndërsa ishte pjesë e korit të universitetit.

Megjithatë, besoni apo jo, Ursula është nënë e shtatë fëmijëve: Davidin (33 vjeç), Sophie (31 vjeçe), Donata (28 vjeçe), binjakët Victoria dhe Johanna (26 vjeç), Egmont (22 vjeç) dhe Gracia (21 vjeçe).

Përkundër gjithë kësaj, 62-vjeçarja po vazhdon të jetë në formë të mirë dhe vitale.

Aktualisht, von der Leyen fle në një studio të vogël ngjitur me zyrën e saj në selinë e Komisionit në vend që të bëjë një shtëpi në Bruksel. E njëjta kthehet në shtëpinë e familjes së saj në Beinhorn, një fshat i vogël në Gjermani, gjatë fundjavave ku kalon kohë me fëmijët e saj.

Për të dhënë detaje të tjera më shumë për Ursula, ajo është vajza e një politikani të shquar.

Leyen nuk është e huaj për ndikimin që mban një rol kaq të rëndësishëm në jetën e dikujt. E rritur në Bruksel, von der Leyen ndoqi Shkollën Evropiane – një shkollë elitare shumëgjuhëshe (flet rrjedhshëm në frëngjisht dhe anglisht) për fëmijët e diplomatëve dhe burokratëve të BE -së. Merrni parasysh: Boris Johnson ndoqi të njëjtën shkollë disa vjet pas von der Leyen.

Babai i Von der Leyen, Ernst Albrecht, ishte një zyrtar i lartë i Komisionit në Belgjikë në vitet ’50, para se të bëhej politikan. Nëna e saj, Heidi-Adele Albrecht, kishte një doktoraturë universitare dhe inkurajoi në mënyrë aktive suksesin akademik. Si familje, përfshirë pesë vëllezërit e motrat e saj, ata u transferuan në Gjermani kur ajo ishte 13-vjeçare.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button