Lajme

Rada Trajkoviq: Kurti tani është në një pozitë nga e cila nuk ka kthim prapa

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajković, vlerësoi se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është në një pozitë nga e cila nuk ka kthim prapa, dhe se vendimi për reciprocitet ishte me rrezik të madh.

Në emisionin “Mes nesh” në TV Nova S, Trajkoviç theksoi se Kosova aktualisht është pjesa më e izoluar e rajonit dhe kjo është arsyeja pse ajo ka dëmin më të madh sepse askush nuk dëshiron të kalojë nëpër Kosovë tani nëse mund ta shmangë atë.

Ajo deklaron se ekipi negociator i Beogradit, duke pranuar reciprocitetin, në thelb do të pranonte subjektivitetin e Kosovës.

“Tani, në këtë moment, nëse nuk gjendet zgjidhje e reciprocitetit, që do të thotë se targat e Kosovës mund të hyjnë lirshëm në pjesën tjetër të Serbisë, atëherë ata që kanë regjistrime të Beogradit nuk do të jenë në gjendje të hyjnë në Kosovë,” thotë Trajkoviq, transmeton ” Nova .rs “.

Ajo thekson se është e shqetësuar se pas pesë vjetësh ne nuk e pranojmë reciprocitetin dhe duam të vazhdojmë negociatat për statusin e atyre në tavolinë.

E pyetur për propozimin e BE -së, i cili u refuzua nga Beogradi, Trajkoviç tha se përfaqësuesit e Quinto në Beograd biseduan me Aleksandar Vučić, por edhe me Kurti, i cili tha se reciprociteti është zgjidhja dhe se ai buron nga marrëveshja.

Duke folur për situatën në veri të Kosovës, Trajković deklaron se përderisa kemi njësi ROSU në atë pjesë, serbë në vendkalime dhe Kurti, i cili thotë se zgjidhja është reciprociteti përmes pranimit në tavolinë, atëherë ne jemi në telashe të mëdha dhe “ju nuk e dini kush do të humbasë i pari nervat.”

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button