Lajme

Restoranti i shqiptarit Rene Rexhepi “Noma” merr 3 yje Michelin

Restoranti i Rene Rexhepi, “Noma”, në Kopenhagen ka marrë tre Yje Michelin.

Sipas mediave të huaja, restoranti ikonik i kuzhinës nordike nuk kishte pasur kurrë më shumë se dy yje, pavarësisht se u njoh katër herë si restoranti më i mirë në botë.

I njohur për vendosjen e kuzhinës nordike në “hartën e kuzhinës”, Rexhepi ende nuk mund ta besonte se do të fitonte një gjë të tillë, pavarësisht se u gjend në krye të renditjes botërore sipas revistës Restaurant.

Me arritjen e vlerësimit me 3 yje, Rexhepi dukej i habitur.

“Unë jam plotësisht i mahnitur”, ka thënë Rexhepi në fund të ceremonisë – “sinqerisht dhe plotësisht i befasuar, ndjeva diçka që nuk e kam dëgjuar kurrë më parë, nuk di si të shprehem për momentin: ka qenë një pritje vitesh, ne kemi qenë të duruar, aq shumë për të menduar se ndoshta nuk do të kishte ndodhur kurrë”.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button