Lajme

Merkel në konferencë me Ramën: Zemra ime rreh për Ballkanin

Zemra ime rreh per Ballkanin, keshtu eshte shprehur kancelarja Gjermane Angela Merkel gjate deklarates se perbashket per median me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Deklarata e Merkel u be gjate komentit te saj per angazhimin ne raport me vendet e rajonit si per zhvillimin ekonomik ashtu edhe per integrimin ne BE.

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së përbashkët me kancelarja Merkel ka shprehur të gjithë mirënjohjen dhe vlerësimet për punën që ajo personalisht por edhe Gjermania ka bërë jo vetëm për shqiptarët por për të gjithë rajonin e Ballkanit.
Ai vlerësoi nisjen e procesit të Berlinit nga Merkel, Rama tha se sot Ballkani Perëndimor është një vend më i mirë se para këtij procesi. Ai e cilësoi sot një ditë të bukur që Merkel vizitoi Tiranë, por edhe një ditë të keqe për faktin se kjo është edhe takimi i lamtumirës me largimin e Merkel nga politika.
Gjitashtu Merkel theksoi rendesine e bashkepunimit rajonal dhe te tregut te perbashket, kjo do i ndihmoje vendet e ballkanit te jene sa me afer Europes.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button