Lajme

I lodhur nga makinat që ecin me shpejtësi, 74-vjeçari del në rrugë me tharëse flokësh si radar shpejtësie

Sa herë na ka ndodhur të dëshirojmë të kalojmë rrugën, por makinat vazhdojnë të kalojnë me një shpejtësi përtej kufijve të lejuar? Dhe sa herë na ka ndodhur të jemi në makinën tonë dhe të na parakalojnë shoferët që vraponin si të çmendur? Në Suedi, pikërisht në zonën e Stora Mellösa, pranë qytetit të Örebro, një burrë vendosi ta korrigjojë vetë.

Emri i tij është Ulf Schwerin, ai është 74 vjeç, dhe ai ka qenë prej kohësh i lodhur nga shoferët që ngasin me shpejtësi të madhe në rrugë. Ulf kujdeset shumë për Stora Mellösa, pasi ajo ka jetuar atje për mbi 40 vjet, dhe kujdeset veçanërisht për zonën përreth kishës lokale. Sipas tij, sinjalistika e vendit nuk është shumë efektive dhe nuk i tremb aspak shoferët të respektojnë kufirin prej 30 km / orë. Kështu, pasi i kishte përcjellë disa raporte komunës dhe autoriteteve pa marrë përgjigje, ai vendosi që duhej të bënte diçka.

Ai u frymëzua nga një postim që hasi rastësisht në rrjetet sociale. Në postimin në fjalë, një grua, pasi vajza e saj u përplas, u maskua si polic i t rafikut, duke drejtuar një tharëse flokësh drejt shoferëve. Kështu ai bëri të njëjtën gjë: vuri një jelek të verdhë, një kapelë dielli, mori tharësen e flokëve të gruas së tij dhe doli në rrugë.

U pozicionua në buzë të rrugës dhe filloi të shënjestronte çdo shofer që kalonte me tharëse flokësh. Për rreth një orë e gjysmë ajo frikësoi çdo shofer, të cilët ngatërruan Ulfin me një polic t rafiku. Sipas tij, shumë kanë filluar të ngadalësojnë apo edhe të frenojnë, në mënyrë që të mos marrin një gjobë.
Me sa duket truku i tij ka funksionuar vërtet, dhe shumë përdorues të webit e kanë parë atë si një njeri me një sens të fortë qytetar. Disa madje i kanë kërkuar të bëjë të njëjtën gjë edhe në zonat e tyre të banimit. Të tjerët, nga ana tjetër, filluan të pyesin nëse kjo zgjidhje ishte disi e paligjshme.

Mikael Cederblad, drejtuesi i grupit të departamentit të policisë së t rafikut në Örebro, ndërhyri në këtë drejtim. Burri konfirmoi se e gjithë kjo ishte me të vërtetë e ligjshme, përderisa ai nuk i ndaloi vërtet makinat dhe nuk u shfaq atje me një uniformë të vërtetë.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button