Lajme

Historia e vajzës nga Afganistani që mahniti botën me shikimin e saj

Sharbat Gula është një refugjate 12-vjeçare nga Afganistani, që u bë kryefjala në titujt e gazetave në National Geographic në 1985, duke mahnitur botën me shikimin e saj. Fotografi Steve Makari e kishte parë atë në një kamp në Pakistan një vit më parë dhe fotografia e tij i dha revistës një nga kopertinat e tij më ikonike.

Vështrimi jeshil i vajzës adoleshente refugjate e përshkoi lexuesin me vendosmërinë dhe pyetjen e tij. Sharbat, e cila shkoi në Pakistan me gjyshen e saj pas pushtimit sovjetik në Afganistan, nuk e kishte idenë se fytyra e saj ishte bërë e famshme në të gjithë botën dhe ishte një simbol i gjendjes së vështirë të atdheut të saj.

Revista nuk përmbante asnjë deklaratë të saj, as ndonjë informacion. Por shprehja e saj ishte elokuente dhe e gdhendur në kujtesën e gjithsecilit.

Prej vitesh Makari e kërkonte pa asnjë fat. Në vitin 2002, kur Afganistani u kthye në lajme pas pushtimit amerikan, revista organizoi një mision zyrtar për ta gjetur atë. Në të vërtetë, Sarbat, tani 30 vjeç, jetonte në varfëri absolute si shumica e bashkatdhetarëve të saj, duke rritur 3 vajzat e saj e vetme, shkruan abcnews.al

Burri i saj, me të cilin ishte martuar në moshën 13 -vjeçare, kishte vdekur nga hepatiti, si dhe fëmija i saj i katërt. Ajo ishte kthyer në vendlindje dhe fshatin e saj në vitet 1990, por jeta e saj vazhdoi të ishte shumë e vështirë. Ata verifikuan identitetin e saj duke identifikuar irisin e saj në krahasim me foton. Ajo nuk e kishte parë kurrë fotografinë e saj, por e mbante mend takimin e saj me Makarin, pasi ishte hera e parë dhe e vetme që ajo qëndronte para një aparati fotografik.

Fakti që ajo u gjet, megjithatë, nuk do të thoshte një përmirësim i kushteve të saj të jetesës.

Duke ndjekur gjurmët e bashkatdhetarëve të saj, Sharbat u detyrua edhe një herë të ikë në Pakistan në vitin 2016. Ajo u kthye në Pakistan, ku u arrestua nga autoritetet për posedim të një identiteti të rremë dhe kaloi 15 ditë në burg para se të dëbohej. Çështja u përshkallëzua sepse ajo ishte imazh i National Geographic, kështu që kur u kthye ajo u mirëprit nga Presidenti i atëhershëm Ashraf Ghani dhe një vit më vonë shteti i dhuroi asaj një shtëpi.

Sot ne nuk e dimë se ku është Sarbat 48-vjeçar. Vajza, një simbol i Afganistanit që ka përjetuar dy luftëra, ndryshimin e regjimeve teokratike siç janë talebanët dhe vuajtjet që njerëzit e Afganistanit kanë përjetuar për pothuajse 40 vjet. Simboli i vajzës mund të bëhet përsëri refugjate sot së bashku me fëmijët e tjerë, gra dhe burra, këtë herë duke kërkuar një pasuri më të mirë.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button