LajmeSport

Arjola Trimi, notarja shqiptare kampione e Evropës

Shqiptaro-italianja Arjola Trimi ka lindur më 15 mars 1987 dhe është një notare italiane Paralimpike që garon në garat e klasifikimit S4. Ajo bëri debutimin e saj të madh ndërkombëtar në Kampionatin Botëror të Notit IPC 2013 në Montreal, ku fitoi katër medalje.

Një vit më vonë ajo u bë kampione e Evropës në klasifikimin e saj në ngjarjet 50m, 100m dhe 200m stil i lirë. Në vitin 2015, ajo fitoi arin e saj të parë botëror duke marrë titullin 50 metra shpinë në Lojërat Botërore në Glasgow.
Trimi mësoi të notonte kur ishte fëmijë, por gjithmonë e shihte notin si një hobi që e ndihmonte të relaksohej. Edhe pse me aftësi të kufizuara fizike Trimi ndër vite mori pjesë në disa sporte, të tilla si basketboll me karrige me rrota dhe atletikë, por vetëm kur gjendja e saj mjekësore u përkeqësua ajo iu kthye notit profesional.

Ajo filloi notin si profesioniste në vitin 2013 dhe fillimisht u klasifikua si një atlete S5; por u riklasifikua menjëherë më vonë si S4. Po atë vit ajo u zgjodh për të përfaqësuar Italinë në Kampionatin Botëror të Notit IPC 2013 në Montreal.

Në vitin 2014, ajo fitoi medaljet e saj të para të larta ndërkombëtare të arta, duke u bërë kampione Evrope në 50, 100 dhe 200 metra stil i lirë në Kampionatin Evropian 2014 të Notit IPC në Eindhoven. Një vit më vonë ajo ishte përsëri në skuadrën italiane, këtë herë në Kampionatin Botëror në Glasgoë. Trimi fitoi dy medalje, një argjend në 50 metra stil i lirë dhe ari në 50 metra me shpinë, duke e bërë atë kampione botërore në këtë kompeticion. Githashtu ajo fitoi medalje të artë në London 2019.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button