Lajme

Këto makete kushtojnë më shumë se veturat e vërteta

Kompania Amalgam Collection prodhon modele të detajuara të veturave që kushtojnë më shumë se disa automjete reale.

Koleksioni Amalgam është një seri e re e quajtur 25 Hours of Le Mans, pjesë e së cilës Ford GT40 e vitit 1969 është. Për të krijuar serinë e lartpërmendur, kompania u bashkua me Automobile Club de l’Ouest (ACO), e cila është përgjegjëse për organizimin e garës 24 Hours of Le Mans.

Koleksioni i ri përfshin modele legjendare nga Aston Martin, Audi, Bugatti, Ferrari, Ford, Jaguar, McLaren dhe Porsche nga vitet 1930 e deri më sot.
Modelet janë 1:8 dhe 1:18, dhe çmimet ndryshojnë në varësi të madhësisë. Sidoqoftë, asnjë nga këto krijime të hollësishme nuk është i lirë. Modelet më të vogla 1:18 kushtojnë të paktën 970 dollarë, ndërsa modelet 1:8 kushtojnë midis 10 mijë dhe 20 mijë dollarësh.

Koleksioni Amalgam ka lëshuar disa modele me dëmtime realiste nga garat, dhe fotografi arkivore janë përdorur në këtë proces.

Ata që duan gjithashtu mund të marrin një model të veturës së tyre.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button