Lajme

Bregoviç do të këndojë shqip! Kush është kënga me të cilën do hapë fëstën

Sot, këngëtari serb Goran Bregoviç do e nisë me këngë në gjuhën shqipe në Korçë.

Lajmin e bëri të ditur vetë Bashkia e Korçës në “Facebook”, ku shkruan se Bregoviç ka zgjedhur pikërisht këngën e kënduar ne gjuhën shqipe, kompozuar prej tij “Kosovska” apo “Kosovarja”, për të çelur koncertin në qytetin juglindor.

E në kohën e një debate të gjerë që u zhvillua anembanë trojeve shqiptare për mospjesmarren apo pjesmarrjen e tij në concert, Bregoviç mesa duket ka vendosur të zbusë gjakrat duke e hapur me këngë shqiptare.

Ajo është një këngë e vjetër tradicionale që bën fjalë për krahinën e Kosovës. Këtë këngë ai e ka krijuar dhe interpretuar në vitet 80 me grupin e tij “Bjelo dugme”.

Pjesë teksti i këngës.

“Rroke mandolinën

Bjeri bjeri bjeri çiftelisë

Të gjithë do t’këndojmë

kënga le t’jehojë

Kënga le t’jehojë –

Çdo gjë mund të jetë Roken-roll.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button