HistoriLajme

Skënderbeu dhe historia e tij si një Akademi

NGA: GJON KEKA

Historia e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut si një Akademi mësimi për Princa,Mbretër ,Pushtetar dhe për secilin që dëshiron të njohë artin e tij të qeverisjes ,diplomacisë dhe atë ushtarak.

Dhe këtë nuk e them vetëm unë këtu ,këtë e kanë thënë edhe ata që lexuan,mësuan dhe përkthyen historinë e jetës dhe veprës së Gjergj Kastriotit ,sikur që është kjo e përkthyesit gjerman të saj Theodorum Funccium.

Duke ditur se vepra e Marin Barletit mbi jetën dhe veprën e heroit tonë Gjergj Kastrioti është përkthyer në shumë gjuhë botërore,përkthimi në gjuhën gjermane thuhet se ka qenë më i mirëprituri.Poashtu ajo është botuar disa herë në gjermanisht,këtu po ndaj një tekst të shkurtër nga përkthyesi Theodorum Funccium i cili në fakt e ka përkthyer historinë e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut nga gjuha latine në gjuhën gjermane në vitin 1606 dhe ai nënvizon kështu:

“…Kjo është arsyeja pse në këtë Histori(“Historia e jetës dhe veprës së Skënderbeut”- shënimi im) ata që duan të marrin njohuri të luftës mund të përfitojnë aq sa do të përfitonin nga një “Academia rei militaris”, dhe të mësonin secili prej tyre…”

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button