Lajme

“Puthja” e pazakontë bën xhiron e rrjetit, stalaktiti dhe stalagmiti prekin njëri-tjetrin pas 20 mijë vitesh

Një fotografi e Shpellave Pertosa-Auletta, në provincën e Salerno-s, po bën xhiron e rrjetit.

Në të shfaqet një stalaktit dhe një stalagmit që prekin njëri-tjetrin pas 20 mijë vitesh, në një lloj puthje dhe më pas formojnë një bllok të vetëm.

Çfarë janë stalaktitet dhe stalagmitet

Stalaktitet dhe stalagmitet janë formacione gëlqerore tipike për zgavrat karstike. Stalaktitet formohen në majë të shpellave falë depozitave të mineraleve të transportuara nga ujërat e përhapura: fjala rrjedh nga greqishtja dhe do të thotë “pikoj”. Procesi i formimit të stalagmiteve është i njëjtë me atë të stalaktiteve, por ato rriten në dysheme dhe shpesh formohen nën to.

Shpellat Pertosa-Auletta

Të vendosura midis bashkive Pertosa, Auletta dhe Polla, në provincën Salerno, Shpellat e Pertosa-Auletta janë një kompleks i zgavrave karstike me një thirrje të fortë turistike, por aq të gjera saqë ende nuk ka qenë e mundur për ta hartuar atë në tërësi. Shpellat zhvillohen 263 metra nën nivelin e detit dhe ndjekin bregun e majtë të lumit Tanagro.

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button