DiasporaKulture

SHBA Balerini shqiptar, Eris Nezha prezanton kryeveprën “Zhizel nën yje”

Kur ka artistë të klasit botëror në një organizatë, kontributi i tyre mund të krijojë vepra me bukuri mahnitëse dhe shfaqja të lë pa frymë.

Baleti i Qytetit të Pasadenas (The Pasadena Civic Ballet) pret dy artistë që jetojnë në Pasadena, prima balerina Petra Conti dhe bashkëshorti i saj, balerini shqiptar Eris Nezha, gjithashtu një interpretues me famë botërore – të cilët po prodhojnë një klasik në natyrë për dy netë romantike.

Conti ka qenë një prima balerina në Teatrin “La Scala” në Milano, “Boston Balet” dhe “Los Angeles Ballet”. Ajo ishte një artiste e ftuar për kompanitë e baletit në të gjithë botën, nga Verona në Ukrainë në Rusi.

Nezha i cili ka lindur në Shqipëri dhe u transferua në Itali kur ishte 15 vjeç për të ndjekur një karrierë si solist baleti. Ai ishte një balerin kryesor në “La Scala” ku ka bërë edhe një turne nëpër Evropë dhe Azi. Ai ishte gjithashtu ka qene balerin solist në Trupën e Baletin të Bostonit dhe Trupën e Baletit të Los Angeles.

Këtë pranverë, ata iu drejtuan drejtorëve artistikë të PCB-së për vënien në skenë të një baleti për të cilin të dy njihen, “Zhizel” klasike sfiduese dhe e ndërlikuar. Personazhi kryesor i baletit është një fshatare që dashurohet me një fisnik mashtrues që i thyen zemrën, duke bërë që ajo të vdesë. Në gjysmën e dytë, shpirtrat e zemëruar përpiqen të hakmerren për të dhe ajo duhet të zgjedhë midis faljes ose një përjetësie në ndjekje të hakmarrjes.

“Ata e kishin këtë ide për të paraqitur një version të përmbledhur “, tha Gina Baffo, menaxhere e marketingut dhe informimit për PCB. “Meqenëse gjërat po hapeshin ende, ata kishin këtë ide se do të bënin një version në natyrë, nën yje.”

Baleti përfiton nga një ambient i hijshëm

Shfaqjet më 12 qershor dhe 13 qershor fillojnë në orën 20:00. Në mënyrë që akti i parë – ai i mbushur me pamje idilike – të zhvillohet në ndriçim natyral, do të shfaqet në perëndim të diellit. Akti i dytë, i cili është i errët dhe i mbushur me shpirtra fantazmë, do të ndodhë pasi të erret.

Baleti do të prezantohet në ambientet e jashtme në Sallonin Gazebo në Baletin Qytetar Pasadena. Kjo shfaqje i lejon njerëzit të përjetojnë këtë balet në një ambient shumë më intim dhe nga afër se sa është tipik për baletet klasike.

Conti dhe Nezha do të kërcejnë rolet kryesore, ato që kanë interpretuar shumë herë. Të dy artistët e ftuar kanë përshtatur koreografinë e Yvette Chauviré që të përshtatet në hapësirën më të vogël.

Conti dhe Nezha kontaktuan me një artist tjetër që njihnin, Maestro Daniel Suk, drejtorin artistik dhe dirigjentin e Dream Orchestra Los Angeles. Tridhjetë anëtarë të orkestrës do të interpretojnë muzikën drejtpërdrejt gjatë baletit.

Disa ndryshime janë bërë në baletin klasik. Do të jetë më e shkurtër se sa tradicionale, vetëm një orë e 15 minuta sesa orët e zakonshme dy plus. Linja e historisë është modernizuar dhe sjellë në kohë.

Shfaq më shumë

Gjithashtu mund te shikoni

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button